facebook
Strony internetowe z galeriami zdjęć w X-CMS

Strony internetowe z galeriami zdjęć w X-CMS

2590 wyświetleń

W niektórych branżach gospodarki galeria zdjęć na stronie internetowej odgrywa istotne znaczenie. Przykładami takich stron mogą być serwisy internetowe pensjonatów, hoteli, stron WWW zawierających katalog produktów lub strony WWW firmowe, gdzie liczy się przedstawienie realizacji, w postaci zdjęć. Galeria internetowa to grupa zdjęć powiązanych tematycznie, lub mających jakąś cechę wspólną.

W dzisiejszych czasach przy wysoce rozwiniętych technologiach projektowania stron internetowych, galerie przybierają najróżniejsze formy. W ostatnich pięciu latach wystąpiła jedna tylko recesja szerokości gamy rozwiązań. Zniknęły z sieci galerie internetowe tworzone w technologii flash. Powodem tego jest brak obsługi tej technologi przez urządzenia mobilne, co skutkuje jej masowym wycofywaniem z serwisów internetowych. Najpopularniejszymi galeriami internetowymi to te oparte na układzie siatki, czyli miniaturki obrazów ułożone obok siebie w kilku rzędach. Zaletą galerii tego typu jest ich czytelność. Obecnie w naszym systemie CMS domyślnie są dostępne dwa typy galerii reprezentujących ten rodzaj. Jest to galeria "Grid" oraz "Tiles". Różnią się sposobem wyświetlania miniatur. Styl "Grid" posiada regularnie rozstawione miniatury obrazów, w równych rozmiarach. "Tiles" tworzy kolaż zdjęć. 

Poniżej zamieszczam przykład galerii "Grid".

galerie internetowe GRID

Kolejny przykład to galeria internetowa w stylu "Tiles"

tworzenie galerii na stronie WWW

 

Jeszcze jest jeden bardzo popularny schemat przedstawiania obrazów. Jest nim pokaz slajdów. Służą do tego odpowiednie skrypty posiadające odpowiednią nawigację stworzoną z miniatur obrazów. Na naszej stronie możesz zobaczyć sposób działania takie galerii, choćby w realizacjach: Strona internetowa dla Losbo Bau. Poniżej również zamieszczam przykład tego typu rozwiązań.

galerie internetowe

Obecnie galerie zdjęć powinny otwierać obrazy w oknach popup. Nie wymaga to przeładowania strony, a tym samym skraca czas ładowania się kolejnych obrazów. W sieci jeszcze dostępne są galerie w całości oparte na skryptach php. Gdzie do obejrzenia każdego kolejnego zdjęcia potrzebne jest przeładowanie strony internetowej. Czas potrzebny na przeglądnięcie tego typu galerii jest znacznie dłuższy i wydłuża się w zależności od prędkości internetu. Na szczęście te czasy już minęły, a skrypty typu lightbox stały się standardem. 

Zdjęcia dodawane do galerii internetowych powinny być odpowiednio zoptymalizowane. Rozmiar danego zdjęcia nie powinien przekraczać 950px wysokości oraz 1200px szerokości, są to przybliżone dane średnich rozdzielczości jakimi dysponują użytkownicy, dlatego nie ma sensu ich przekraczać, ponieważ i tak będą pomniejszane. Najbardziej optymalnym rozmiarem obrazów, pozwalającym na szybkie ładowanie galerii to maksymalnie 800px wysokości oraz szerokości. Rozmiar pozwala na dostrzeżenie szczegółów obrazów, oraz na błyskawiczne ładowanie zasobów. Jest to złoty środek mający wpływ na jakość oglądających zasobów oraz szybkość ich ładowania.

Zdjęcia można również optymalizować bez utraty jakości.  Niebawem tego typu rozwiązanie znajdzie się w naszym systemie. 

 


Kontakt

Nazwa firmy:
Design Studio WWW
Adres:
ul. Wyzwolenia 8
:
66-620 Gubin
Telefon:
+48 662 933 374
E-mail:
info@xcms.pl
:
Przedstawiciel handlowy:
Miasto Wrocław
Adres:
Orzechowa 111/16
:
50-540 Wrocław
Sklepy internetowe - Tworzenie sklepu internetowego