facebook
Strony internetowe typu One Page

Strony internetowe typu One Page

1971 wyświetleń

W ostatnich latach w sieci internetowej można spotkać wiele stron WWW składających się jedynie ze strony głównej. Strony internetowe One Page zawierają wszystkie zakładki na stronie głównej. System nawigacji jest oparty na tak zwanych kotwicach, które odsyłają użytkownika do powiązanego z nimi działem. Dodatkowe oskryptowanie pozwala upłynnić przejście kliknięcia kotwicy do powiązanej z nią elementu strony internetowej.

Strony internetowe One Page można przeglądać na dwa sposoby. Można korzystać z kotwic lub można jedynie przewijać stronę. Dlatego też na tego typu strony mówi się „skrollowane”, „scrollowane”, nazwa pochodzi od rolki myszki służącej właśnie do przewijania widoku ekranu w dół.

 

 

Strony WWW One Page są ciekawe wizualnie

W przeważającej części serwisy One Page są ciekawsze wizualnie od tradycyjnych rozwiązań. Dzieje się tak z dwóch powodów. Styl projektowania One Page jest dość nowym rozwiązaniem, mającym zaledwie cztery lata, a więc strony oparte na tym rozwiązaniu są stosunkowo nowymi stronami internetowym. Są również tworzone głównie dla wygląd oraz wywoływaniu pozytywnych wrażeń na odbiorcach, stąd statystycznie są o wiele ciekawsze niż serwisy z tradycyjną nawigacją.

Przykład strony internetowej One Page

Strona internetowa One Page - Park Atlas

Strona internetowa One Page wykonana dla Park Atlas

 

 

Strona internetowa One Page i jej wpływ na SEO

Zdania są podzielona. Jednak jeżeli się przyjrzymy jakie strony tworzone są w stylu One Page, można stwierdzić, że lepiej mieć na stronie głównej dużo więcej treści niż mieć je rozproszone na pięciu zakładkach. Strona internetowa One Page w przypadku małego serwisu internetowego daje jakiekolwiek szanse walki o pozycję, w wyszukiwarkach internetowych z tymi większymi. Jeżeli dodatkowo prowadzimy bloga, czy dział aktualności możemy mimo wszystko zdobyć o wiele więcej wartościowych podstron.

Przykład strony internetowej One Page rozszerzonej o dodatkowe podstrony

Strona internetowa stworzona dla Madonna

Strona internetowa stworzona dla Madonna

 

Strona internetowa One Page stworzona dla biura projektowego Jt Design

Strona internetowa One Page stworzona dla biura projektowego Jt Design

 

 

Tworzenie strony WWW One Page

Wbrew temu co można przeczytać w sieci, tworzenie strony internetowej One Page, nie jest takie proste. Mowa tu oczywiście o atrakcyjnej stronie internetowej. Serwisy internetowe tego typu stawiają duży nacisk na prezentację graficzną. Co za tym idzie osoba wykonująca tego typu witrynę internetową musi nie tylko posiadać wiedzę z języków webowych, ale i także dobrze poruszać się w programach graficznych. Oraz mieć to coś co sprawi, że wykonany projekt graficzny przyciągnie widza.

Dobre One Page mają nietypowe układy treści, ciekawe efekty podczas przewijania, czy ruchach kursorem. Częstą technologią, którą wykorzystuje się w tego typu serwisach jest parallax czy animacje CSS3. To właśnie umiejętności webmastera decydują o tym czy strona internetowa One Page przyciągnie uwagę czy też nie.

 

 

Szybkość ładowania strony One Page

Serwisy internetowe One Page mają często problem z szybkim ładowaniem wszystkich zasobów. Dzieje się tak dlatego, że są mocno rozwinięte graficznie oraz za jednym razem ładowana jest cała zawartość witryny. Tworząc serwis internetowy One Page warto zainwestować nieduży, ale szybki serwer. Dzięki temu, unikniemy opóźnień z naszej strony. Prędkość ładowania serwisów WWW One Page jest jedynym minusem tego rozwiązania, choć jest też druga strona medalu – korzystna. Gdy ładuje się nam serwis, nie musimy czekać przechodząc do podstron strony internetowej. Klikając w łącza poszczególnych zakładek zjeżdżamy płynnie do odpowiedniego działu, który został już wczytany, podczas ładowania całej strony. Nie czekamy więc ani sekundy, więcej.

Jest kilka sposobów które mimo wszystko mogą pozwolić stroną internetowym One Page nie odstawać od konkurencji, a często też być szybszym w przypadku niezoptymalizowanych stron WWW. Wystarczy wdrożyć kilka wskazówek.

 

Przyspieszenie strony One Page

  • Zoptymalizuj obrazy obecne na stronie WWW – w przypadku mocno nasyconych stron internetowych można zaoszczędzić nawet kilka megabajtów. To gigantyczna poprawa.

  • Zminimalizuj kod javascript oraz css. Wielkich zmian w oszczędności może to nie da ale „od ziarnka do ziarnka...”

  • Wynajmij szybki hosting z krótkim czasem odpowiedzi serwera. Często pomaga to zaoszczędzić czasu wczytywania strony WWW nawet o kilka sekund. Jest to bardzo ważny czynnik.

  • Zminimalizuj kod HTML – daje to niewiele oszczędności, ale łącznie z minimalizowanym kodem javascript oraz css możemy zaoszczędzić nawet pół megabajta.

 

Wczytywanie strony internetowej One Page spokojnie można zmniejszyć do dwóch sekund, rozbudowanej graficznie do trzech sekund. W przeciwieństwie jednak do zwykłych serwisów internetowych, wymaga to jednak dodatkowego nakładu pracy.

 

Jaką drogę wybrać?

Jeżeli potrzebujesz serwisu internetowego dla firmy z podstawowymi informacjami, najciekawszym rozwiązaniem będzie strona internetowa One Page, jeżeli jednak potrzebujesz rozbudowanego serwisu internetowego z bogatą ilością treści lepiej wybrać serwis oparty na tradycyjnych metodach ładowania zakładek. Jeżeli zamierzasz pozycjonować serwis WWW, wcale nie musisz rezygnować z One Page, zacznij prowadzić dział blogowy lub aktualności. Wyświetl na stronie startowej kilka postów i umieść przycisk prowadzący do wszystkich wpisów.

 


Kontakt

Nazwa firmy:
Design Studio WWW
Adres:
ul. Wyzwolenia 8
:
66-620 Gubin
Telefon:
+48 662 933 374
E-mail:
info@xcms.pl
:
Przedstawiciel handlowy:
Miasto Wrocław
Adres:
Orzechowa 111/16
:
50-540 Wrocław
Sklepy internetowe - Tworzenie sklepu internetowego